Ob Žalah je 10,2 ha pokopališča po načrtu, danes večinoma njive: občina ima v lasti 30 %
Ob ljubljanskih Žalah je 10,2 ha, ki so po prostorskem načrtu že pokopališče, danes pa so večinoma njive. Mestna občina Ljubljana je vpisana pri 30 % te zemlje, pri 70 % med lastniki ni nobene pravne osebe. Pod samim pokopališčem je slika obratna: 95 % zemlje je mestne, družba ŽALE Javno podjetje je vpisana pri 2,9 %.
- 10,2 haob Žalah je po prostorskem načrtu pokopališče, danes je 8,4 ha kmetijskih zemljišč
- 30 %te zemlje (3,1 ha, 29 parcel) je vpisane na Mestno občino Ljubljana, pri 70 % (7,1 ha) ni pravne osebe
- 95 %zemlje pod samimi Žalami (35,2 od 36,9 ha) je vpisane na Mestno občino Ljubljana
Ob severnem robu je pokopališče po načrtu še njiva
Prostorski načrt je pokopališču Žale namenil tudi zemljo zunaj današnjega obrisa. Ob severnem robu je takih parcel 51 z 10,2 ha. Po evidenci dejanske rabe GURS je od tega 8,4 ha kmetijskih zemljišč brez trajnih nasadov, preostalo so ceste in poseljena zemljišča ter 0,1 ha nedoločene rabe; na ortofotu so njive.
| Lastnik | Parcel | Ha | Delež |
|---|---|---|---|
| Mestna občina Ljubljana | 29 | 3,08 | 30,3 % |
| Brez pravne osebe (fizične osebe ali ni vpisano) | 21 | 7,10 | 69,7 % |
| ŽALE Javno podjetje | 1 | 0,01 | 0,1 % |
| Skupaj | 51 | 10,18 | 100 % |
Vir: OpenStreetMap (obris), kataster, raba in zemljiška knjiga (GURS), stanje 11. 10. 2026. Analiza: Parcelnik
Na drugih robovih Žal je 11,0 ha enake rabe in tam je občina vpisana pri 77 % (8,5 ha), brez pravne osebe je 12 % (1,3 ha). Javnega načrta za širitev Žal proti severu nismo našli, zato o odkupih ali razlastitvah ne ugibamo; pokažemo le vpis in rabo, ki jo določa prostorski načrt.
Pod današnjim pokopališčem je 95 % zemlje mestne
Vzeli smo obris Centralnega pokopališča Žale iz OpenStreetMapa (36,2 ha) in vsako parcelo katastra, katere središče leži v njem. Takih parcel je 158, skupaj 36,9 ha. Mestna občina Ljubljana je vpisana pri 137 parcelah s 35,2 ha, to je 95 %. Družba ŽALE Javno podjetje je vpisana pri sedmih parcelah z 1,06 ha, to je 2,9 %.
| Lastnik | Parcel | Ha | Delež |
|---|---|---|---|
| Mestna občina Ljubljana | 137 | 35,16 | 95,2 % |
| ŽALE Javno podjetje | 7 | 1,06 | 2,9 % |
| Župnija Ljubljana - Sv. Križ | 4 | 0,40 | 1,1 % |
| Država, Judovska skupnost, brez pravne osebe | 10 | 0,31 | 0,8 % |
| Skupaj | 158 | 36,93 | 100 % |
Vir: OpenStreetMap (obris), kataster in zemljiška knjiga (GURS), stanje 11. 10. 2026. Analiza: Parcelnik
Največja parcela je 682/11 v k.o. Brinje I: 16,2 ha, vsa v lasti občine. Družba, po kateri pokopališče nosi ime, je zato lastnica zemlje le pri majhnem delu. Pri stavbah je drugače: v obrisu je 31 delov stavb, 16 jih je vpisanih na družbo ŽALE Javno podjetje (skupaj 1.240 m2).
Kar je bilo videti kot pokopališče, ni vse pokopališče. Cona namenske rabe ZK, ki zajema Žale, ima 41,0 ha in je največja od 979 v državi, a na ortofotu se ob grobovih vidijo travniki in poti. Severni del cone obravnavamo zgoraj.
Po državi: občine 60 %, cerkev 15,5 %
Namenska raba pokopališče (ZK) zajema v državi 979 sklenjenih con s skupaj 823,7 ha. Občine imajo 497 ha, cerkev 128 ha (pri 259 conah je cerkev največji lastnik), krajevne skupnosti in stari vpisi družbene lastnine 49 ha. Pri 126 ha ali 15 % med lastniki ni nobene pravne osebe.
- Občine60,4 %
- Cerkev (župnije, redovi, ustanove)15,5 %
- Brez pravne osebe (fizične osebe ali ni vpisano)15,3 %
- Krajevne skupnosti in družbena lastnina6,0 %
- Republika Slovenija1,7 %
- Javna in druga podjetja1,2 %
Vir: kataster in zemljiška knjiga (GURS), stanje 11. 10. 2026. Analiza: Parcelnik
Velike cone niso velika pokopališča
Po površini so za Žalami druge cone, a pogled na ortofoto pove, da površina namenske rabe ni število grobov. Veliki Podljuben pri Novem mestu (27,9 ha, Mestna občina Novo mesto 51 %) je na posnetku večinoma gozd okoli majhnega pokopališča. Družba hčera krščanske ljubezni svetega Vincencija Pavelskega je s 7,5 ha na eni parceli v k.o. Hotemež največja cerkvena lastnica pokopališke namenske rabe, a je ta parcela gozdna.
| Cona (k.o.) | Ha | Največji lastnik | Delež cone |
|---|---|---|---|
| Žale (Brinje I) | 41,0 | Mestna občina Ljubljana | 87 % |
| Veliki Podljuben | 27,9 | Mestna občina Novo mesto | 51 % |
| Teharje | 19,2 | Mestna občina Celje | 87 % |
| Dobrava | 15,9 | Mestna občina Maribor | 99 % |
| Stožice (sever Žal) | 15,7 | Mestna občina Ljubljana | 54 % |
Vir: kataster in zemljiška knjiga (GURS), stanje 11. 10. 2026. Analiza: Parcelnik
Delež cone je pri vsakem lastniku po nazivu v registru; Mestna občina Ljubljana je v katastru vpisana pod več zapisi, zato je njen delež v celi coni Žal (89,9 % po vrsti lastnika) višji od 87 %.
Za lastnika zemlje pod pokopališčem v svoji občini vprašajte pod objavo na LinkedInu: po občinah imamo pripravljen izračun (196 občin).
Metodologija in omejitve
Obris Žal je OpenStreetMap, relacija 14166542 (Centralno pokopališče Žale, ODbL), stanje 27. 10. 2026. Parcele so iz katastra GURS (osvežitev 11. 10. 2026), upoštevane so tiste s središčem znotraj obrisa (158 parcel, 36,9 ha); lastniki so pravne osebe iz zemljiške knjige, površina je pomnožena z lastniškim deležem. Lastništva fizičnih oseb ne vodimo: kar ni pokrito, je fizična oseba ali ni vpisano (5 parcel, 0,12 ha pod Žalami, 15 % površine con v državi).
Državni del: 979 sklenjenih con namenske rabe ZK (pokopališča), površina je utežena s površino parcel s to rabo. Kategorije lastnika so določene po nazivu: občine (tudi javno dobro), cerkev (župnije, redovi, ustanove), krajevne skupnosti in družbena lastnina, država, javna in druga podjetja. Gre za namensko rabo iz prostorskih aktov (zunaj Žal je prostorski načrt določil rabo pokopališče); dejansko rabo smo pogledali le pri 51 parcelah ob Žalah (GURS dejanska raba): v conah so tudi gozd, travniki in poti. Dejanska površina grobov ni znana.