Stanovanje v energijskem razredu G se proda za 26 % ceneje od primerljivih, razred A je 6 % dražji
Stanovanje v energijskem razredu G se je med letoma 2021 in 2026 prodalo za mediano 26 % ceneje, kot znaša mediana cene stanovanj v isti občini in letu. Razred F zaostaja za 17 %, razred E za 7 %, razredi A do C pa so 3 do 7 % nad mediano.
- -26 %cena na m² stanovanj v razredu G glede na mediano občine in leta
- 2.577 € in 1.170 €surova mediana cene na m² v razredu A in v razredu G
- 1986 in 1911povprečno leto izgradnje stavb razreda A in razreda G
Razred G se prodaja za četrtino ceneje
Posle s stanovanji med letoma 2021 in 2026 smo povezali z energetsko izkaznico stavbe oziroma dela stavbe. Od 30.639 stanovanj jih ima izkaznico 11.871 (38,7 %). Za vsako prodajo smo ceno na m² primerjali z mediano cene na m² vseh stanovanj, prodanih v isti občini in istem letu.
Mediano razmerje je pri razredu G 0,74, torej 26 % pod mediano. Razred F zaostaja za 17 %, razred E za 7 %. Razredi A, B1, B2 in C so med 3 in 7 % nad mediano, razred D je z 0,4 % praktično na njej.
- Razred A+5,7 %
- Razred B1+7,2 %
- Razred B2+5,4 %
- Razred C+2,7 %
- Razred D+0,4 %
- Razred E−7,3 %
- Razred F−16,6 %
- Razred G−26,1 %
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS) in register energetskih izkaznic, stanje 27. 9. 2026. Analiza: Parcelnik
Surova razlika je še večja, a energija ni edini razlog
Brez popravka za občino in leto je razlika še bolj očitna: mediana cene na m² je pri razredu A 2.577 evrov, pri razredu G 1.170 evrov, torej več kot dvakrat manj.
- Razred A2.577 €
- Razred B12.423 €
- Razred B22.331 €
- Razred C2.275 €
- Razred D2.216 €
- Razred E1.923 €
- Razred F1.578 €
- Razred G1.170 €
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS) in register energetskih izkaznic, stanje 27. 9. 2026. Analiza: Parcelnik
Energijski razred je močno povezan s starostjo stavbe. Stavbe razreda A so bile v povprečju zgrajene leta 1986, stavbe razreda G leta 1911, kar je 75 let prej. Popravek za občino in leto starosti ne odstrani, zato je del razlike lahko tudi cena starosti stavbe, ne le energetske učinkovitosti.
| Razred | Stanovanj | Mediana €/m² | Proti mediani občine | Povprečno leto gradnje |
|---|---|---|---|---|
| A | 142 | 2.577 € | +5,7 % | 1986 |
| B1 | 653 | 2.423 € | +7,2 % | 1974 |
| B2 | 1.703 | 2.331 € | +5,4 % | 1973 |
| C | 3.808 | 2.275 € | +2,7 % | 1971 |
| D | 3.524 | 2.216 € | +0,4 % | 1957 |
| E | 1.259 | 1.923 € | -7,3 % | 1940 |
| F | 531 | 1.578 € | -16,6 % | 1928 |
| G | 251 | 1.170 € | -26,1 % | 1911 |
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS) in register energetskih izkaznic, stanje 27. 9. 2026. Analiza: Parcelnik
Kako brati te številke
Analiza pokaže povezavo, ne vzroka. Razred in cena sta povezana tudi prek starosti stavbe, lege in stanja, ki jih tu ne ločimo. Pri kupcu stanovanja v razredu E ali slabšem je zato smiselno poleg razreda pogledati še leto gradnje in primerljive prodaje v isti stavbi ali ulici.
Metodologija in omejitve
Vir so kupoprodajni posli stanovanj iz evidence trga nepremičnin ETN (GURS) od 1. 1. 2021 dalje, stanje 27. 9. 2026. Upoštevani so samo enodelni posli, brez netržnih poslov, s površino vsaj 15 m², ceno vsaj 1.000 € in ceno na m² med 50 in 30.000 €. Hiše in neklasificirani posli so izločeni; ostane 30.639 stanovanj.
Posel je povezan z energetsko izkaznico prek katastrske občine, številke stavbe in številke dela stavbe. Uporabljena je izkaznica, veljavna na dan prodaje, sicer najnovejša, zato izkaznica ob prodaji lahko še ni obstajala. Izkaznico ima 11.871 stanovanj (38,7 %). Razreda A1 in A2 sta združena v razred A.
Popravljeno razmerje je cena na m² posla, deljena z mediano cene na m² vseh stanovanj v isti občini in istem letu (skupine z vsaj 5 posli, 617 skupin), nato mediana po razredu; za to je na voljo 11.530 stanovanj z izkaznico. Posamezni osamelci (5 do 10 poslov od več kot 11.000) niso izločeni, ker mediana nanje ni občutljiva. Razred je močno povezan s starostjo stavbe in lego, zato številke ne dokazujejo, koliko je razlika posledica energetske učinkovitosti.