Stanovanje v Ljubljani stane 11,7 letnih neto plač, v Lendavi 3,7. Piran je dražji od prestolnice
Za 60 m² stanovanje v Ljubljani je treba odšteti 11,7 povprečne letne neto plače, v Piranu 15,5, v Lendavi pa le 3,7. Razlika med skrajnostma je več kot štirikratna, povprečje Slovenije je 8,0 let.
- 3,7 do 15,5 letplače za 60 m² stanovanje, od Lendave do Pirana
- 11,7 letplače za 60 m² stanovanje v Ljubljani, v Sloveniji skupaj 8,0
- 406 urdela za en m² stanovanja v Ljubljani, v Sloveniji skupaj 279
Ljubljana je šele peta
Mediano ceno stanovanj po občinah smo primerjali s povprečno mesečno neto plačo v isti občini. Za 60 m² stanovanje v Ljubljani, kjer mediana cene znaša 4.206 € na m², je treba odšteti 11,7 povprečne letne neto plače. V vsej Sloveniji je ta številka 8,0.
Pred Ljubljano so še Piran (15,5), Ankaran (14,3), Kranjska Gora (13,7) in Izola (12,7). To so obalne in turistične občine, kjer so plače na kraju dela nizke, cene stanovanj pa visoke.
- Piran15,5 let
- Ankaran14,3 let
- Kranjska Gora13,7 let
- Izola12,7 let
- Ljubljana11,7 let
- Koper11,4 let
- Domžale11,3 let
- Ivančna Gorica11,2 let
- Medvode11,0 let
- Škofljica10,8 let
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS), zadnjih 24 mesecev do 3. 8. 2026; plače: SURS, tabela 0701024S, 2025. Analiza: Parcelnik
Na vzhodu je stanovanje do štirikrat cenejše
Na drugem koncu lestvice je Lendava s 3,7 leta, sledijo Idrija (4,3), Ormož (4,4), Gornja Radgona (4,5) in Mežica (4,5). Cene stanovanj so tam nizke, plače pa blizu državnega povprečja. Razlika med Piranom in Lendavo je več kot štirikratna.
- Lendava3,7 let
- Idrija4,3 let
- Ormož4,4 let
- Gornja Radgona4,5 let
- Mežica4,6 let
- Hrastnik4,7 let
- Črnomelj4,7 let
- Dravograd4,8 let
- Ljutomer5,0 let
- Pesnica5,0 let
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS), zadnjih 24 mesecev do 3. 8. 2026; plače: SURS, tabela 0701024S, 2025. Analiza: Parcelnik
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS), do 3. 8. 2026; plače: SURS, tabela 0701024S, 2025. Analiza: Parcelnik
Kje je zgodba pri plačah drugačna
Podatek o plači je po občini delovnega mesta, ne prebivališča. Za turistične in obmejne občine zato lahko podcenjuje dohodek gospodinjstev, ki tam živijo. Obratno velja za občine, kjer so zaposleni v podjetjih z višjimi plačami: Mengeš ima s 3.721 € na m² višjo ceno kot Domžale, a zaradi plače 2.032 € izide 9,2 leta, Domžale pa 11,3. V Ljubljani je plača 1.801 €, kar je več od državnega povprečja 1.602 €.
| Občina | Poslov | Mediana €/m² | Neto plača | Let za 60 m² | Ur za 1 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Ljubljana | 3.314 | 4.206 | 1.801 € | 11,7 | 406 |
| Koper | 359 | 3.673 | 1.610 € | 11,4 | 397 |
| Kranj | 431 | 2.999 | 1.597 € | 9,4 | 327 |
| Maribor | 1.841 | 2.284 | 1.551 € | 7,4 | 256 |
| Celje | 602 | 2.280 | 1.554 € | 7,3 | 255 |
| Novo mesto | 192 | 2.508 | 1.784 € | 7,0 | 245 |
| Murska Sobota | 156 | 1.817 | 1.549 € | 5,9 | 204 |
| Slovenija skupaj | 13.366 | 2.568 | 1.602 € | 8,0 | 279 |
Vir: evidenca trga nepremičnin ETN (GURS), zadnjih 24 mesecev do 3. 8. 2026; plače: SURS, tabela 0701024S, 2025. Analiza: Parcelnik
Kaj iz tega sledi
Lestvica kaže, kako dosegljivo je stanovanje glede na lokalne plače, ne koliko zasluži prebivalec občine. Za konkretno stanovanje je zato bolje pogledati primerljive prodaje v isti katastrski občini in obdobju.
Metodologija in omejitve
Cene: mediana cene na m² stanovanj iz evidence trga nepremičnin ETN (GURS), prodaje v zadnjih 24 mesecih do 3. 8. 2026 (13.366 prodaj, mediana Slovenije 2.568 € na m²). Posel je prirejen občini prek katastrske občine, ki je pripisana občini z največ stavbami. V analizi je 70 od 212 občin, ki imajo vsaj 30 prodaj. Posli so že omejeni na ceno 1.000 € do 10 milijonov €, ceno 50 do 30.000 € na m² in površino vsaj 15 m²; osamelci niso posebej izločeni.
Plače: SURS, tabela 0701024S, povprečna mesečna neto plača pri pravnih osebah po občini delovnega mesta (ne prebivališča), zadnji podatek za leto 2025 (objavljeno 20. 2. 2026); za Slovenijo 1.602,05 € na mesec. To je povprečje, ne mediana.
Leta plače = mediana cene na m² × 60 / (12 × mesečna neto plača). Ure dela za en m² = mesečna neto plača deljena s 174 urami na mesec, nato cena na m² deljena z urno postavko. Stanovanje je zgolj računsko 60 m²; razlika v velikosti, starosti in legi znotraj občine ni upoštevana. Zaradi plač po kraju dela so številke za turistične in obmejne občine manj zanesljive.